INFORMACJA W SPRAWIE WYDAWANIA ORZECZEŃ O POTRZEBIE KSZTAŁCENIA SPECJALNEGO
W PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ
W WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM
Podstawa prawna:
- Kodeks rodzinny i opiekuńczy – art. 97 (tekst jednolity Dz.U. z 2023 r. poz. 2809)
Art. 97. [Wykonywanie władzy rodzicielskiej]
§ 1. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania.
§ 2. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 września 2017 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych (tekst jednolity Dz.U. z 2023 r. poz. 2061),
Niniejsza procedura stanowi dokument pomocniczy, którego celem jest przestawienie
w jasnej i czytelnej formie zasad składania wniosków oraz trybu pracy Zespołu Orzekającego w sprawach wydawania orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci i uczniów.
Dokument przeznaczony jest dla rodziców, opiekunów prawnych oraz nauczycieli
i specjalistów.
Etap 1: Złożenie wniosku
- Wniosek o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego składają rodzice (opiekunowie prawni) dziecka, pełnoletni uczeń.
- Formularz wniosku dostępny jest w sekretariacie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim (zwanej dalej: Poradnia) oraz na stronie internetowej placówki.
- Wniosek musi być wypełniony i podpisany własnoręcznie przez rodziców/opiekunów prawnych. Kserokopie podpisów nie spełniają warunku własnoręczności podpisu.
- Wniosek należy złożyć:
- osobiście w sekretariacie poradni lub
- przesłać przesyłką poleconą za pośrednictwem np. Poczty Polskiej na adres Poradni.
Etap 2: Wymagana dokumentacja:
Do wniosku należy dołączyć:
- aktualne oryginalne zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia dziecka na druku stosowanym Poradni (druk do pobrania w formie papierowej w sekretariacie lub na stronie internetowej Poradni), wydane przez lekarza specjalistę diagnozującego daną niepełnosprawność (np. autyzm, zespół Aspergera - psychiatra, niedowidzenie - lekarz okulista, niepełnosprawność ruchowa - lekarz ortopeda/rehabilitacji, uczeń/dziecko słabosłyszące – lekarz laryngolog/otolaryngolog, afazja – neurolog, niepełnosprawność intelektualna – psycholog itp.),
- dokumentację specjalistyczną: opinie i wyniki badań psychologicznych, pedagogicznych, logopedycznych, rehabilitacyjnych (jeśli były wykonane w Poradni, przewodniczący Zespołu Orzekającego dołącza do wniosku dokumentację będącą
w posiadaniu Poradni), - inne dokumenty wskazujące na szczególne potrzeby dziecka (np. opinie nauczycieli, wychowawców, terapeutów, pedagogów szkolnych w oryginale; orzeczenia
o niepełnosprawności, specjalistyczna dokumentacja medyczna – dopuszczana jako kserokopia, wymienione dokumenty dostarczane są do sekretariatu Poradni).
Etap 3: Zgoda obojga rodziców:
Zgodnie z art. 97 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Wobec tego, rodzice podejmują wspólnie decyzje w sprawach istotnych dotyczących dziecka.
W związku z tym:
- wniosek musi być podpisany przez oboje rodziców/opiekunów prawnych,
- możliwość podpisania wniosku przez jednego z rodziców - w przypadku ograniczenia władzy rodzicielskiej lub jej pozbawienia wobec jednego z rodziców - wówczas należy dołączyć odpis stosownego orzeczenia sądu.
Etap 4: Analiza dokumentacji:
- Po wpłynięciu wniosku i kompletnej dokumentacji, przewodniczący Zespołu Orzekającego wraz z członkami zespołu dokonuje wstępnej analizy zgromadzonych materiałów.
- Przewodniczący dołącza do wniosku dokumentację badań i opinii będących w posiadaniu Poradni, a dotyczących danego dziecka.
- Jeżeli dokumentacja jest niepełna lub wymaga uzupełnienia, wnioskodawca zostanie
o tym poinformowany listownie, dziecko może również zostać skierowane na dodatkowe badania diagnostyczne w Poradni.
Etap 5: Posiedzenie zespołu orzekającego:
- Zespół orzekający powoływany jest przez dyrektora poradni i składa się z:
- przewodniczącego,
- psychologa,
- pedagoga,
- lekarza,
- innych specjalistów w zależności od potrzeb dziecka.
- O terminie posiedzenia zespołu rodzice są informowani pisemnie listem poleconym,
za potwierdzeniem odbioru lub na adres mailowy wnioskodawców. - Zespół Orzekający powoływany jest w terminie do 30 dni od daty wpłynięcia wniosku lub w szczególnie uzasadnionych przypadkach uwarunkowanych stanem zdrowia dziecka lub ucznia lub złożonością procesu diagnostycznego w terminie do 60 dni.
- Rodzice/opiekunowie, pełnoletni uczeń mają prawo uczestniczyć w posiedzeniu Zespołu
i przedstawić swoje stanowisko. Obecność nie jest jednak obowiązkowa. O chęci udziału
w posiedzeniu zespołu należy poinformować sekretariat Poradni.
Etap 6: Wydanie orzeczenia
- Zespół orzekający wydaje orzeczenie:
- na okres wychowania przedszkolnego,
- na dany rok szkolny lub
- na cały etap edukacyjny – w zależności od indywidualnej sytuacji dziecka.
Orzeczenie zostaje wydane wnioskodawcy w terminie 7 dni od dnia posiedzenia Zespołu Orzekającego.
2. Orzeczenie przekazywane jest rodzicom:
- osobiście za pokwitowaniem odbioru lub
- przesyłane pocztą na wskazany we wniosku adres – listem poleconym.
Etap 7: Prawo do odwołania
- Wnioskodawca ma prawo wnieść odwołanie od orzeczenia wydanego przez zespół orzekający – zarówno w przypadku orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, jak
i orzeczenia o braku takiej potrzeby. - Odwołanie wnosi się do kuratora oświaty za pośrednictwem zespołu orzekającego, który wydał orzeczenie.
- Termin na złożenie odwołania wynosi 14 dni od daty otrzymania orzeczenia.
- Zespół orzekający może uwzględnić odwołanie w całości lub w części i wydać nowe orzeczenie. W przeciwnym razie przekazuje odwołanie wraz z dokumentacją do kuratora oświaty.