OŚRODEK KOORDYNACYJNO-REHABILITACYJNO-OPIEKUŃCZY
działający przy
PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ w Wodzisławiu Śl.
w ramach projektu „ZA ŻYCIEM”
Na podstawie porozumienia MEiN w Warszawie pomiędzy Skarbem Państwa – Ministrem Edukacji i Nauki a Powiatem Wodzisławskim dotyczącym realizacji zadań rządowego programu „ZA ŻYCIEM” na lata 2022-2026 Powiat Wodzisławski wskazał Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Wodzisławiu Śląskim jako Wiodący Ośrodek Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczy.
ZADANIA Z ZAKRESU ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ,
wynikających z programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” stanowiącego załącznik do uchwały nr 189 Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2021 r. zmieniającego uchwałę w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem (M.P. z 2022 r. poz. 64) zwanego dalej „Programem” w zakresie: zapewnienie realizacji zadań Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego na obszarze powiatu, określonych w art. 90v ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zadań wiodących ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych (Dz.U. poz. 1712) – zadanie 2.4. „Wieloaspektowa i kompleksowa pomoc niepełnosprawnemu dziecku w okresie od 0. roku życia do rozpoczęcia nauki w szkole oraz jego rodzinie”.
WARUNKI ZGŁOSZEŃ DO PROGRAMU
Program przeznaczony jest dla dzieci od urodzenia do czasu podjęcia nauki szkolnej, u których wykryto wady rozwojowe.
Rodzice (opiekunowie prawni) mogą składać wnioski przez cały rok kalendarzowy. Nabór do programu odbywa się semestralnie w miesiącu sierpniu i styczniu danego roku kalendarzowego. Wnioski rozpatrywane są w kolejności zgłoszeń. Rodzice zostaną poinformowani o terminie rozpoczęcia zajęć przez dzieci, które zostały zakwalifikowane do programu.
Do wniosku o przystąpienie do programu Wnioskodawca załącza oryginały (po wykonaniu kopii będą zwracane) przynajmniej jednego z poniższych dokumentów:
- opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka,
- opinia psychologiczna lub pedagogiczna lub logopedyczna,
- zaświadczenie lekarskie (specjalisty) ze wskazaniem kierunku usprawniania opóźnień rozwojowych dziecka.
Wnioski o objęcie dziecka terapią składane są jednorazowo na cały okres trwania terapii (do momentu jej zakończenia).
Zakończeniu terapii nastąpi po oddaniu oceny przez terapeutę (forma pisemna).
Terapeuta zgodnie z ustalonym przez Poradnię harmonogramem pracy przekazuje rodzicom (opiekunom prawnym) pisemną informację o miejscu, dniu i godzinie prowadzenia terapii z dzieckiem, którą rodzic przyjmując do wiadomości podpisuje.
Informacji na temat zajęć w ramach programu „Za Życiem” udziela Dyrektor Poradni Jarosław Rudol lub koordynator programu Wiesława Zając w godzinach urzędowania nr telefonu: 32 4561993.
Dyrektor PPP w Wodzisławiu Śl.
Jarosław Rudol
Druki do pobrania:
- wniosek o realizację zajęć terapeutycznych w ramach WOKRO (pdf)